Moje TOP 3 aplikacji dla trenerów: ClickMeeting

Artykuł ukazał się w serwisie EPALE, 8 sierpnia 2022 >>>

Przejście z platformy Zoom na platformę ClickMeeting było dla mnie jak przesiadka ze starego, klekoczącego roweru na wyścigowy model z przerzutkami.

Czym jest ClickMeeting?

ClickMeeting jest polską platformą do spotkań, transmisji i webinarów online. Można ją śmiało traktować jako przydatne narzędzie szkoleniowe. Posiada szereg bardzo przydatnych funkcji i została zaprojektowana z troską zarówno o odbiorcę, jak i prowadzącego. Na rynku funkcjonuje od 2010 roku – nie jest to więc „pandemiczna” nowinka technologiczna.

Dlaczego o tym piszę? Ponieważ bardzo długo omijałam ClickMeeting szerokim łukiem. Wydawało mi się, że nie ma nic lepszego niż Zoom, Google Meet czy MS Teams – poza tym ClickMeeting kojarzył mi się jedynie z webinarami prowadzonymi przez instytucje publiczne. Nic bardziej mylnego! Jeśli jesteś osobą, która uważa podobnie – BARDZO zachęcam Cię do wypróbowania ClickMeeting. Poczujesz się jak trenerka/trener zamieniający starą, czarną tablicę kredową na nowoczesne urządzenie multimedialne. Niezależnie od tego, jakie metody wykorzystujesz prowadząc szkolenia online, ClickMeeting może się okazać i dla Ciebie wspaniałym odkryciem. Oto dlaczego dla mnie to teraz podstawowa aplikacja do działań trenerskich online:

Nie tylko webinary!

ClickMeeting posiada szereg możliwości i formatów do wyboru i niesłusznie kojarzy się jedynie z webinarami. Aplikacja daje możliwość planowania spotkań (np. szkolenia na żywo) oraz organizacji spontanicznych odpraw online.

Zrzut ekranu aplikacji ClickMeeting.

Wszystkie funkcje zapraszania i akcji możliwych do wykonania są niezwykle intuicyjne. Dodatkowo, z trenerskiego punktu widzenia, bardzo odczuwalne jest, że platforma była projektowana w języku polskim (obecnie dostępna w 7 językach: polskim, angielskim, francuskim, niemieckim, hiszpańskim, rosyjskim i brazylijskim portugalskim). Nazwy poszczególnych działań są bardzo intuicyjne.

Więcej o różnicach pomiędzy webinarami a innymi formami online znajdziesz w tekście Moniki Schmeichel-Zarzecznej, Wydarzenie online od A do Z – praktyczny poradnik.

Podgląd prowadzącego

W aplikacji bardzo ciekawie odpowiedziano na wyzwanie, jakim jest jednoczesne pokazywanie treści i podglądu wideo prowadzącego. Istnieje możliwość dostosowania proporcji widoku prezentacji i podglądu na siebie oraz czat. Koniec z zoomowym „przepraszam, ja Was nie widzę, bo udostępniam prezentację”. Przestrzeń robocza aplikacji jest dobrze zaprojektowana. Łatwo odnaleźć poszczególne funkcje, a proporcje poszczególnych okienek są dobrze dobrane, choć można je zmieniać zgodnie z preferencjami. Wszystkie najważniejsze funkcje są pod ręką. Nie trzeba przedzierać się przez ustawienia zaawansowane, by dostępna była funkcja np. dzielenia uczestników na grupy zadaniowe („pokoje”). Nic nie „pływa”, nie zmieniają się kolejności wyświetlania okien. Nie ma chaosu przestrzennego, którego często doświadczam, prowadząc szkolenia poprzez Zoom czy MS Teams.

Przestrzeń clickmeeting.

Prezentacja i inne zasoby w aplikacji

Prezentacja do Twojego szkolenia czy webinaru może być bezpośrednio wgrana do aplikacji. To doskonałe rozwiązanie, jeśli nie posiadasz dwóch monitorów i stresuje Cię udostępnianie własnego ekranu w trakcie spotkania.

Prezentacja w aplikacji.

Prezentację bardzo łatwo się włącza w trakcie szkolenia. Koniec ze skrótami klawiszowymi i stresem, że udostępnisz nie to okienko czy ekran, co trzeba. Aplikacja umożliwia podstawowe działania z prezentacją, np. zaznaczenie czegoś na żywo na slajdzie („wskaźnik”). Dodatkowo, plik ze slajdami można wysłać użytkownikom na czacie za pomocą jednego kliknięcia. Poza prezentacją, w podręcznych plikach można przechowywać inne zasoby multimedialne. Wreszcie wszystko, czego potrzebujesz do przeprowadzenia szkolenia masz w jednym miejscu, w zasobach aplikacji!

Minusem jest fakt, że prezentacja wgrana w aplikację traci nieco na jakości grafiki i nie jest możliwe wykorzystywanie zaawansowanych opcji, np. animacji, przygotowanych w Power Point.

Ciekawe podpowiedzi, jak wykorzystać prezentację na szkoleniu online znajdziesz m.in. w artykule Ewa Kalińskiej-Grądziel, 10 metod na zaangażowanie uczestników szkoleń online.

Interakcja z użytkownikami

ClickMeeting posiada możliwość moderowania czatu, co wydaje mi się bardzo ciekawym rozwiązaniem – zwłaszcza w przypadku szkoleń dla dużych grup. Możesz wyznaczyć osobę, która będzie moderatorem i będzie zatwierdzała wyświetlanie poszczególnych wypowiedzi i udzielała na nie odpowiedzi w czasie, kiedy Ty koncentrujesz się na przekazywanych treściach. Czat posiada wszystkie podstawowe funkcje (w tym opcje dla użytkowników: „chcę zadać pytanie” i „potrzebuję pomocy”), możliwość wysyłania załączników.

Kolejną, ciekawą funkcją jest możliwość zadawania pytań użytkownikom w trakcie spotkania i wyświetlania dynamicznie ich wyników. Inne aplikacje również mają takie opcje, jednak ClickMeeting robi to niezwykle elegancko i profesjonalnie. Funkcję tę możesz wykorzystać do głosowania w czasie rzeczywistym, ewaluacji, zebrania informacji zwrotnej.

Ankieta w aplikacji.

Jeśli interesuje Cię zagadnienie facylitacji online (w tym praca na czacie), polecam tekst Magdaleny Pęcak Facylitacja online – czego nauczyliśmy się w czasie pandemii? 

Proces przed i po

Najlepsze zostawiłam na koniec: to niezwykłe, ile możliwości aplikacja oferuje w zakresie kontaktu z uczestnikami przed i po wydarzeniu (user experience). Począwszy od prostego i profesjonalnego przygotowania planu wraz ze zdjęciem i bio prowadzącego spotkanie oraz szereg opcji zapraszania uczestników (w tym możliwość tworzenia grup wysyłkowych), dodawanie do kalendarza. Doskonała jest również obsługa wydarzenia po jego zakończeniu – zarówno dla uczestnika, jak i prowadzącego. Uczestnik może otrzymać cyfrowe potwierdzenie uczestnictwa w szkoleniu i dzieje się to automatycznie – o ile zostanie wybrana taka funkcja. Sam proces nie angażuje prowadzącego, nikogo z biura – po prostu, po spotkaniu, przychodzi elegancki mail z plikiem dla uczestnika.

Również prowadzący ma szereg możliwości działań po zakończonym spotkaniu. Do najważniejszych należy wygenerowanie listy obecności (tak bardzo potrzebne w wielu naszych projektach!) oraz możliwość zobaczenia i analizy szeregu statystyk związanych z prowadzonym szkoleniem. Możliwy jest pogląd aktywności uczestników w formacie ogólnym (np. ilu użytkowników zostało do końca i kiedy wyszli) oraz bardzo szczegółowym – z podziałem na aktywność każdego użytkownika.

Akcje do wykonania po szkoleniu.

W aplikacji można pobrać  estetyczny raport (w formacie pdf) zawierający wszystkie te dane. Możliwe jest również przejrzenie historii czatu wydarzenia po jego zakończeniu.

Wersja płatna

ClickMeeting jest dostępny bezpłatnie przez 30 dni. W tym czasie możliwe jest utworzenie konta testowego i poprowadzenie wydarzenia dla grupy do 25 użytkowników. Po tym okresie należy zdecydować się na płatną subskrypcję. Aplikacja oferuje bardzo wiele wariantów, a cena zależy od tego, dla jak dużej grupy chcemy pracować. Najtańszy pakiet, dający jednak sporo możliwości, kosztuje około 40 zł miesięcznie.

Inne trenerskie aplikacje

Jeśli interesują Cię inne aplikacje dla trenerów, polecam swój wpis z serii TOP 3, o aplikacji SessionLab. Ciekawe aplikacje podpowiedział również Rafał Żak we wpisie Kości, koła fortuny, losowanki.

Polecam także inne ciekawe teksty na EPALE o szkoleniach online:

A jakie jest Twoje TOP 3 aplikacji trenerskich? Zostaw swoje typy w komentarzu pod wpisem!


Agnieszka Leśny – pedagożka i kulturoznawczyni, naukowo związana z Wydziałem Pedagogicznym UW. Pracuje w trybie projektowym w różnych obszarach edukacji i biznesu. Zajmuje się m.in. budowaniem zaangażowania, efektywną komunikacją, zarządzaniem talentami. Wykorzystuje metodykę experiential education ze szczególnym uwzględnieniem outdoor/adventure education (pedagogika przygody) oraz gier i grywalizacji. Prezeska Fundacji Pracownia Nauki i Przygody. Ambasadorka EPALE.

admin Opublikowane przez:

Bądź pierwszą osobą, która zostawi swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *