Bezpłatne narzędzia wspierające budowanie współpracy w organizacji pozarządowej w duchu modelu Skala Współpracy 

Artykuł ukazał się oryginalnie w serwisie ngo.pl >>>.

Jeśli interesuje Cię szkolenie, konsultacje, materiały o Skali Współpracy, skontaktuj się ze mną 🙂

W grudniu 2023 zakończył się prawie 3-letni, wizjonerski projekt NOWEFIO „Skala Współpracy NGO”. W centrum projektu znalazł się model działania z grupą „Skala Współpracy”, który nie był wcześniej znany w Polsce. Model pomaga zrozumieć relacje w organizacji, wspiera budowanie kultury współpracy, wpływa na zaangażowanie i chęć podejmowania działań. W ramach projektu wypracowano szereg ciekawych rozwiązań dla całego sektora.

Czym jest Skala Współpracy?

Skala Współpracy, nazywana modelem lub ścieżką, jest przystępnym ujęciem i wizualizacją skomplikowanych procesów, które dzieją się w zespołach. W dosyć prosty sposób pokazuje możliwą „drogę” zespołu pomiędzy walką czy konfliktem, a pełnym synergii współdziałaniem. 

Model ten został wypracowany w Holandii, a następnie rozwinięty przez międzynarodowy zespół i z powodzeniem wykorzystuje się go w wielu krajach. 

Pracownia Nauki i Przygowy, w ramach wizjonerskiego projektu, postanowiła przetłumaczyć i „zlokalizować” model w Polsce, tak, aby mógł wesprzeć polskie organizacje.

Szczegółowe informacje o detalach koncepcji zebrane są na stronie projektu w „Strefie wiedzy””, gdzie znajdują się artykuły oraz nagranie 8 webinarów tematycznych.

element modelu Skala Współpracy
element modelu Skala WspółpracyAutor/źródło: Julia Juzyk

Jak stosować „Skalę Współpracy”

W trakcie całego projektu, wraz z trenerami, trenerkami oraz przedstawicielkami i przedstawicielami organizacji w projekcie wypracowywaliśmy odpowiedź na pytanie „Co to znaczy stosowanie Skali Współpracy w organizacji”. Dzięki uwagom, pomysłom, przykładom z życia organizacji, zebraliśmy dla Was szereg wskazówek co możecie zrobić, aby wzmocnić swoją organizację poprzez inspiracje płynące ze Skali Współpracy. 

Broszura składa się z 21 stron, w tym głosy i przykłady jak Skalę stosuje się w organizacjach w projekcie. Broszura jest bezpłatna do pobrania TU

Autorkami broszury jest dr Aga Leśny i Karolina Pisz – obie są trenerkami i działają w organizacjach, w których stosuje się Skalę Współpracy.

Gra „Poławiacze Pereł”

Gra powstała specjalnie dla tego projektu na potrzeby warsztatów, szkoleń spotkań i programów rozwojowych dla osób wolontariackich, członkowskich i pracujących w organizacjach pozarządowych. Podstawę teoretyczną gry stanowi model noblistki Elinor Ostrom (ang. common-property resources) oraz model „Skala Współpracy”. „Poławiacze Pereł” są pierwszą grą na świecie nawiązującą do Skali Współpracy.

Gracze wcielają się w role poławiaczy pereł i wodorostów w tropikalnej lagunie. Z wyłowionych przez siebie zasobów, tworzą biżuterię, którą próbują sprzedać na lokalnym, bardzo konkurencyjnym rynku. Zasoby laguny są dosyć ograniczone. Niewłaściwa strategia może prowadzić do przetrzebienia morskiego życia.

Poławiacze pereł w lagunie to metafora organizacji działającej w zmiennych warunkach, którą tworzą zróżnicowane osoby, działające czasem indywidualnie a niekiedy zespołowo. Czasami potrzebują określenia wspólnego celu, innym razem wolą testować konkurowanie ze sobą w celu osiągnięcia jak największych korzyści.

Wspólne “łowienie” i zarządzanie procesami w lagunie, przy wielości interakcji pomiędzy graczami stanowi dla grupy doskonały trening wyzwań związanych ze współpracą i komunikacją w organizacji.

Dla kogo?

  • Gra została zaprojektowana z myślą o osobach grających w wieku 13+.
  • Liczba graczy: min. 6 max. 24.
  • Gra jest możliwa do zastosowania zarówno w grupach, które świetnie się znają, jak i dla nieznajomych

Zastosowanie:

Grę polecamy do rozgrywania z zespołami osób działających w organizacjach pozarządowych, w kontekście refleksji i treningu różnych typów współpracy, szczególnie z zastosowaniem modelu “Skala Współpracy”. Gra została zaprojektowana jako część warsztatów dotyczących pracy z tym właśnie modelem, jednak może być rozgrywana w różnych kontekstach np. w ramach pierwszych warsztatów dla nowych wolontariuszy gdzie chcemy zapoznać ich z wartościami i normami w naszej organizacji.

Jak zdobyć grę?

Planszową:

Wersja planszowa została rozdystrybuowana do organizacji i trenerek oraz trenerów w projekcie.  Wysłaliśmy ponad 120 egzemplarzy do organizacji w całej Polsce!

Część organizacji (tzw. ambasadorzy i centra współpracy) otrzymała więcej egzemplarzy aby móc je wypożyczać innym organizacjom i organizować dla nich rozgrywki. Lista organizacji ambasadorskich znajduje się tu >>>.

Online:

Wersja online gry jest dostępna dla wszystkich przedstawicieli organizacji pozarządowych do końca 2028 roku. Jeśli chcesz ją poprowadzić, wystarczy założyć konto w systemie: https://gra.skalawspolpracy.pl/.

Zachęcamy do obejrzenia webinaru, który pokazuje, jak prowadzić grę: >>>.

Karty Jakości Współpracy NGO

Talia „Karty Jakości Współpracy NGO” jest narzędziem pracy stworzonym w Pracowni Nauki i Przygody na potrzeby warsztatów, szkoleń spotkań i programów rozwojowych dla osób wolontariackich, członkowskich i pracujących w organizacjach pozarządowych. Podstawę teoretyczną narzędzia stanowi model „Skala Współpracy”. Powstały jako „narzędzie mierzące” – coś, czym można sprawdzić, gdzie ja czy moja organizacja znajduje się na Skali Współpracy.

Talię można wykorzystać jako wsparcie procesu refleksji i samooceny, aby sprawdzić różne aspekty współpracy w zespole. Zdania na kartach odwołują się do każdego ze światów Skali. Narzędzie można wykorzystać również w procesach strategicznych, facylitacyjnych lub do wsparcia udzielania informacji zwrotnej. Karty są bezpłatnie do pobrania TU.

Puzzle, pionki czyli narzędziownik!

„Narzędziownik” to swoiste kompendium o narzędziach i pomocach metodycznych jakie powstały w ramach projektu „Skala Współpracy NGO”. W jednym miejscu zbiera i opisuje wszystkie narzędzia wraz z linkami do źródeł. Znajduje się w nim opis wszystkich narzędzi, które powstały m.in. puzzli do wykorzystania na spotkaniu z wolontariuszami, plansze i pionki do autorefleksji a nawet ćwiczenia IMPRO inspirowane Skalą Współpracy. Wszystkie narzędzia są bezpłatnie do pobrania TU..

Współgranie i współdziałanie

Wszystkie te materiały powstały dla organizacji pozarządowych i zostały zrobione przez osoby rzeczywiście działające w 3. sektorze. Nie bez trudu, zrobiliśmy sobie wszyscy piękny prezent 🙂 Jedna z organizacji napisała w podsumowaniu projektu: „Dziękujemy za szczodre podzielenie się metodą (dostaliśmy ją od Was i to nieodpłatnie, z dużym wsparciem i zasobem materiałów)” – to podziękowanie dla wszystkich zaangażowanych we wspieranie współpracy w naszym sektorze.

Sfinansowano ze środków Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Funduszu Inicjatyw Obywatelskich #NOWEFIO na lata 2021-2030.

admin Opublikowane przez:

Bądź pierwszą osobą, która zostawi swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *