Moje TOP 3 aplikacji dla trenerów: SessionLab

Czy znacie to uczucie radości, kiedy wreszcie daliście się namówić na wyjście w góry w koszulce termicznej zamiast starej, flanelowej koszuli?

Ten artykuł pojawił się oryginalnie w serwisie EPALE >>>


Albo pobiec w butach do biegania zamiast w trampkach? To uczycie radosnego odkrycia i myśl: „Dlaczego nie zrobiłam tego 2 lata temu? Już nigdy ich nie porzucę!” – to właśnie poczułam i postanowiłam, gdy pierwszy raz przeniosłam agendę mojego szkolenia z Excela do SessionLab.

Aplikacja od trenerów dla trenerów

SessionLab jest aplikacją stworzoną przez trenerski startup – i poczujecie to od razu, gdy zaczniecie z niej korzystać. Jej twórcy pracują w naszym zawodzie i mają doskonałe wyczucie, co jest potrzebne do sprawnego i twórczego tworzenia agend szkoleń.

Tych z Was, których od razu ciekawi bliższe przyjrzenie się aplikacji, zapraszam do obejrzenia promocyjnego video >>>

agenda.

Czym jest SessionLab?

SessionLab jest dynamiczną aplikacją do tworzenia i współtworzenia agend szkoleń. Jest niezwykle intuicyjna, posiada bardzo wiele możliwości pracy w pojedynkę lub w zespole trenerskim. Zaprojektowana z wieloma funkcjami, które można zgłębiać godzinami, dlatego podzielę się tymi, które sprawiły, że ja pokochałam pracę z tą aplikacją.

  1. Moduły i bloki

Każde ćwiczenie, czy część szkolenia projektujesz jako moduł. Typ aktywności w module możesz oznaczyć kolorem (ukłon w stronę wzrokowców!) oraz dodać w nim bardzo wiele szczegółów – cele, czas trwania, przebieg, listę potrzebnych materiałów, załącznik z innej aplikacji czy dysku z instrukcją, oraz kto będzie ten moduł prowadził (w przypadku szkoleń z więcej niż jednym trenerem/trenerką). Czy trzeba to wszystko opisywać? Nie, choć ja uważam, że to się opłaca. Po pierwsze, możecie później eksportować i wydrukować te wszystkie szczegóły, żeby mieć je pod ręką na szkoleniu oraz możecie każdy moduł zachować w swojej osobistej bibliotece i raz opisany – jednym kliknięciem używać w każdym następnym programie! Wystarczy, że raz, porządnie opiszecie swoje ulubione ćwiczenia, które potem z tymi wszystkimi szczegółami stosujecie w innych kontekstach.

opis ćwiczenia.

Kilka modułów można grupować w bloki, które stanowią zwarty ciąg tematyczny w Twoim szkoleniu. Dodatkowo, bloki umożliwiają tworzenie równoległych sesji. Dzielisz grupę na podgrupy, które w jednym czasie wykonują różne zadania – wszystko to możesz zaprojektować równolegle w SessionLab.

moduły.
  1. Biblioteka

Nie tylko możecie tworzyć bibliotekę swoich własnych ćwiczeń, ale możecie też korzystać z metod opracowanych przez innych. W otwartych zasobach SessionLab znajduje się w tej chwili ponad tysiąc gotowych ćwiczeń – właśnie tak opisanych! Z celami, czasem, potrzebnymi materiałami, czasami nawet gotowymi szablonami do wydrukowania. Jednym kliknięciem możecie dodać je do swojego programu, aby stały się częścią tworzonego szkolenia. Otwarte zasoby posiadają świetną wyszukiwarkę. Szukasz inspiracyjnego ćwiczenia o komunikacji międzykulturowej? Sprawdź w bibliotece SessionLab za darmo!

bloki z gotowymi grami.
  1. Zarządzanie czasem szkolenia

Tak zwana „drabinka” czy „czasówka”, czyli rozłożenie poszczególnych elementów w czasie i poprawne ich zapisane było moją zmorą. Wystarczyło, że postanowiłam przedłużyć pierwszą przerwę kawową o 5 minut albo zamienić kolejność ćwiczeń i spisana agenda się sypała. SessionLab doskonale pozwala dynamicznie zarządzać planowaniem czasu aktywności. Wystarczy, że ustawię godzinę startową szkolenia i nawet jeśli w trakcie planowania postanowię zamienić ćwiczenie ostatnie z pierwszym – program sam przekalkuluje godziny rozpoczęcia i zakończenia aktywności. Dodatkowo, jeśli zaplanujecie w agendzie sztywne godziny np. posiłków – aplikacja pokaże Wam, ile jeszcze planowanego czasu zostało Wam do wykorzystania. To bardzo pomocne, gdy trzeba podjąć decyzję, czy jakiś element programu realizujemy przed obiadem czy po.

czas w aplikacji.
  1. Szkolenia wielodniowe

Gdy twórcy aplikacji wprowadzili możliwość planowania agend szkoleń wielodniowych, napisałam do nich maila z gratulacjami (tak na marginesie – odpisali 😊), ponieważ dla mnie to był punkt zwrotny. Projektowanie wielodniowych szkoleń, np. w ramach projektów Erasmus+, przestało być mordęgą. Aplikacja umożliwia ustawienie stałych elementów w każdym dniu, np. godzin posiłków czy podsumowanie dnia. Można nawet stworzyć sobie szablony konkretnych szkoleń i dni, jeśli często powtarzacie konkretne tematy. Przerzucanie elementów pomiędzy dniami to znowu jedno, dwa kliknięcia. Za każdym razem gdy coś zmieniacie – cały opis, wszystko, czego potrzebujecie do danego ćwiczenia, wędruje razem z nim oraz aktualizuje się czas rozpoczęcia i zakończenia tego oraz sąsiadujących modułów i bloków.

Agenda na wiele dni.
  1. Eksport listy kontrolnej

W każdym momencie pracy nad agendą możecie postanowić ją wyeksportować (w wersji bezpłatnej do .pdf, w wersji PRO nawet wersję edytowalną w pliku otwartym) i wydrukować. Tutaj też jest kilka możliwych opcji: dla tych, którzy lubią mieć najważniejsze rzeczy na jednej kartce A4 – można wydrukować agendę bez szczegółów, opisów (np. celów i instrukcji), a dla tych, którzy wolną mieć pod ręką całą wiedzę – istnieje możliwości wyeksportowania do agendy najdrobniejszych szczegółów. Można nawet wybrać wielkość liter na wydruku, co jako osoba krótkowzroczna BARDZO doceniam.

Eksport agendy.

Jednak największy hit zostawiłam na koniec – wyeksportowana agenda może zawierać zebrane wszystkie materiały wymienione wcześniej w opisach ćwiczeń i stworzyć dla Was listę rzeczy do spakowania na szkolenie oraz do każdego, konkretnego modułu! Koniec z zapominaniem głośnika, liny do ukochanego ćwiczenia czy wydruków! Koniec z gorączkowym myśleniem pod presją czasu: „czego potrzebuję do następnej gry?”. Jeśli wcześniej wymieniliście to w opisach ćwiczeń – wystarczy rzut oka na wydruk agendy lub ekran w telefonie i macie to.

checklista.

Wersja PRO

Powyżej podzieliłam się z Wami swoimi 5 ulubionymi funkcjami aplikacji SessionLab. Oczywiście jest ich dużo więcej! Wiele z nich jest dostępnych w wersji darmowej. Wersja płatna przynosi kolejne rozszerzenia w tym, między innymi, możliwość pracy nad jedną agendą przez wielu trenerów/trenerek jednocześnie – co jest bardzo przydatne w czasach pracy zdalnej, w zespołach rozproszonych czy, na przykład, firmach szkoleniowych.

Ostatnio twórcy SessionLab uruchomili forum dla trenerów korzystających z aplikacji (choć nie tylko). Ich ambicją jest sieciowanie i tworzenie społeczności wspierających się trenerów. Dla tych z Was, którzy lubią zespoły międzynarodowe, poszukiwanie nowości i dyskusje – to może być bardzo ciekawa propozycja.

Pierwszy krok

Nie ważne, czy tworzycie programy doskonalenia kadry w międzynarodowej korporacji, wymianę młodzieżową w programie Erasmus+ – SessionLab jest na tyle uniwersalny, że może okazać się punktem zwrotnym w Waszej trenerskiej pracy. Zachęcam do spróbowania! Od lat zajmuje wysokie miejsce w moim rankingu najlepszych aplikacji trenerskich.

admin Opublikowane przez:

Bądź pierwszą osobą, która zostawi swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *